******** : ncs - עצמאות בגבולות או גבולות העצמאות
מאמן תזונה

      עצמאות בגבולות או גבולות העצמאות

 

 
יום העצמאות הוא הזדמנות טובה להתבונן על עצמאותנו האישית במראת המדינה. ההגדרה בויקיפדיה לעצמאות של מדינה היא: "מצב שבו מדינה אינה תלויה בגורם חיצוני לצורך קיומה הפיזי והכלכלי, הגנה על גבולותיה ושמירה על הסדר הציבורי ושלטון החוק. למעשה לא קיימת עצמאות מוחלטת אלא תמיד העצמאות היא יחסית, החל ממצב של עצמאות כמעט מוחלטת (כמו ארצות הברית( ועד למצב של עצמאות מדומה למעשה (לבנון תחת כיבוש סורי). עצמאות נועדה להעניק תחושת בטחון וחופש לתושבי המדינה".
 
עד כאן ויקיפדיה, בנושא עצמאות מדינית.
 
אם נחליף את המושג "מדינה" ב"אדם", נקבל את ההגדרה הבאה: "עצמאות היא מצב שבו האדם אינו תלוי בגורם חיצוני לצורך קיומו הפיזי, הכלכלי והרוחני... מצב שבו קיימת הגנה על גבולותיו האישיים ושמירה על פרטיותו. למעשה, בפועל לא קיימת עצמאות מוחלטת אלא העצמאות היא תמיד יחסית, החל ממצב של עצמאות מדומה ועד למצב של עצמאות גבוהה - לפי מהותו, טיפוסו ומורכבותו של האדם, הן הפיסית והן האנרגטית והרוחנית".
 
במסגרת ההשוואה בין עצמאות מדינית לעצמאות האדם, והדיון לגבי חשיבות הגבולות לצורך השגת העצמאות, כדאי לזכור כי כיום, 65 שנים לאחר קום המדינה, נמצאת ישראל במצב ייחודי שבו יש לה סוגים שונים של גבולות, המספקים סוגים שונים של הגנות: יש גבולות המעוגנים בהסכמי שלום (מצרים וירדן), גבול של שביתת נשק (סוריה, לבנון) ושל הפסקת אש (עזה), יש גבול פתוח למדי של הסכמי ביניים (יהודה ושומרון), וקיים כמובן גבול לאורך המים הטריטוריאליים ממערב.
 
מה מאפיין כל גבול בחגיגות העצמאות של ישראל 2013? איזה גבול מעניק יותר בטחון וחופש? איזה גבול דורש יותר משאבים, כוח, אנרגיה להגנה? ואיזה גבולות יש לנו, בני האדם? איך אנחנו יוצרים גבולות הגנה לשמירת עצמאותינו, ומה המחיר שאנו משלמים בסויג הגבולות השונים שאנו יוצרים?  

בחיפוש אחר הביטחון המוחלט, שאינו קיים, אנו עלולים להסתגר בגבולות פיסיים נוקשים כמו החומה הסינית, המתבטאים בהתרחקות מהסובבים אותנו, בדידות, כעסים ותסכולים. ככל שנפתח בטחון אישי רב יותר באמצעות הגשמה, 
נתינה, פתיחות, וקבלה, נאפשר לעצמנו לפתוח גבולות ולחיות כמו מדינות עצמאיות באירופה, שמחקו למעשה את הגבולות הפיסיים ביניהן.
 
אם נחזור לויקיפדיה, נראה שעצמאותה של מדינה נמדדת על פי מספר מדדים: האם קיימת מדינה זרה הקובעת מי ישלוט במדינה (כמו בלבנון בתקופת השלטון הסורי). בנוסף, האם רוב הסחר של המדינה מתקיים עם מדינה בודדת או עם כמה מדינות בודדות? שהרי אם זה המצב, הרי שלאותה מדינה יש עצמאות חלקית בלבד, כי למדינות הללו יש השפעה רבה עליה. שאלה נוספת היא האם קיימים כוחות זרים על אדמתה של המדינה? אם כן, גם זה מעיד על עצמאות חלקית. מדדים נוספים הם האם קיימים במדינה בעלי תפקידים המתמנים על ידי מדינה זרה, האם למדינה יש שליטה מלאה על ענייני הביטחון ומדיניות החוץ וכן האם הקהילה הבינלאומית מכירה בעצמאותה של המדינה ובריבונותה.
 
לקראת יום העצמאות, אנחנו מזמינים אותך לבחון את מידת העצמאות שלך, באותם פרמטרים בדיוק:
האם אדם זר שולט בך? אם זה המצב, האם אתה מרגיש עצמאות או שמא מתנהל כבובה?
האם רוב היחסים שלך מתקיימים עם אדם נוסף אחד ו/או בן זוג,  או שההשפעה באה ממספר אנשים יחדיו?
האם קיימים סביבך ובתוכך כוחות זרים המעכבים אותך? מהם אותם כוחות? מה את עושה השנה למגר אותם?
האם קיימים בסביבתך אנשים או אנרגיות הממלאים תפקידים משמעותיים בחייך? האם אפשר לפתוח את הגבולות מול אנשים אלו ללא לאבד עצמאות ואף להגביר את היצירתיות ותחושת הבטחון העצמי?

מדינה לא יכולה לחגוג עצמאות ללא גבולות מוגדרים וברורים, המסמנים באופן ברור, לסביבתה ולעצמה, את ריבונותה ושיטחה. זה המצב גם בנוגע לנו, בני האדם. הקשר בין גבולות לעצמאות ולחופש מוכר וברור, וגם האדם זקוק לגבולות ולשמירה על עצמאותו, אלא שאסור לנו להסתגר ולהתכנס,  כי חשוב שננהל גבולות גמישים מתוך בחירה נבונה, עם קשר פתוח, והשפעה הדדית, עם הסובבים אותנו.
 
לקראת יום העצמאות ה-65 למדינת ישראל, אנו מאחלים לכל בוגרינו, בני משפחותיהם ולכל עם ישראל חג שמח משמעותי. שנדע לשמור על עצמאותנו ועל עצמאותו של האחר, לקיים גבולות בטוחים, פתוחים וגמישים ולכבד האחד את כבודו של השני.
 
חג שמח!
 

מעוניינים לשמוע יותר? נשמח מאוד להשמיע. אנא כיתבו אלינו לכתובת  diet.balance@gmail.comאו התקשרו למספר 0777-80-90-99.


שלכם,
דפנה וצביקה
 

 

 

 

 

 

 

מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם: 
 
   
 
בית הספר למאמני תזונה - גליקסברג 7 תל אביב 69412   טל. 0777-80-90-99   פקס. 03-6490048  diet.balance@gmail.com  /  © כל הזכויות שמורות לבית הספר למאמני תזונה
 
  עיצוב ובניית אתר - רועי אראלי השפעה באינטרנט